| A A A
polski english руссҝий
Czasopismo naukowe „Społeczeństwo i Polityka”

Sprawy studenckie
Pomoc materialna
Dom Studenta

Uczelnia przyjazna osobom niepełnosprawnym

Aktualności - ZOBACZ
   ▪ Konferencja „Od Teorii do Praktyki w Edukacji” »
   ▪ Udział AH w Pułtuskich Targach Powiatowych »
   ▪ Podziękowania od Ambasadora Bułgarii »
 
2008

 

07-08.10.2008

Transformacja Systemowa w Polsce i Krajach Postkomunistycznych

W dniach 07-08 października na Wydziale Nauk Politycznych odbyła się Konferencja Naukowa „Transformacja Systemowa w Polsce i Krajach Postkomunistycznych”.
W obradach uczestniczyli przedstawiciele polskich i zagranicznych ośrodków naukowych, w tym m.in. politolodzy, socjolodzy, ekonomiści i historycy. Międzynarodowej rangi przedsięwzięciu nadała obecność przedstawicieli Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie.
Dwudniowe obrady przebiegały w panelach tematycznych, które kończyły się burzliwymi i owocnymi we wnioski dyskusjami. Efektem konferencji będzie tom studiów poświęconych tematyce transformacji ustrojowej.

Program konferencji: pobierz

 


07.05.2008

Jurek Owsiak z wizytą na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej.

7 mają mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej uczelni Jurka Owsiaka – gościa, którego przedstawiać nie trzeba – jak powiedziała Dziekan Wydziału Nauk Politycznych prof. dr hab. Daria Nałęcz. Spotkanie prowadzili również studenci Wydziału Nauk Politycznych – Martyna Chrobak i Łukasz Jadaś.

Jurek Owsiak kojarzony jest głównie z działalnością Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której już XVI finał obchodziliśmy w tym roku. Zapytany o to, jak to się dzieje, że udało mu się porwać tak wielu ludzi, na tak szczytny cel powiedział, że „w jego przypadku muzyka jest łącznikiem dla życia, które go otaczało” gdy był młodszy, a gdy „świat był szary, bury i nijaki”. Podkreślił też, że „dzieło przypadku jest rzeczą niezwykle ważną i trzeba na nie zawsze nadstawić uszy, oczy i wyczekiwać tego momentu, w którym warto coś chwycić, poderwać, pochylić się nad tym i zastanowić. (...) Moje życie składa się z przypadków.”
Dalej gość przybliżył historię swojego życia, a było o czym opowiadać. Obecni mogli dowiedzieć się między innymi o wielu niezwykłych szczegółach dotyczących Jurka Owsiaka np. jaki wpływ na jego życia miało uchylanie się od służby w Ludowym Wojsku Polskim, czy jakie sposoby ma na „dogadywanie” ze sobą i zjednywanie sobie przedstawicieli polskich mediów. Było też o sprawach bardzo ważnych i współczesnych problemach nie tylko polskich, ale i światowych – takich chociażby, jak zachowania rasistowskie, czy pomoc humanitarna w różnych częściach świata.


W części dyskusyjnej goście zadawali pytania o bardzo różne sprawy, między innymi: skąd Jurek Owsiak bierze tyle energii? Jak pracuje WOŚP? Czy chociażby pytania nieco trudniejsze, jak dotyczące tego czy koniecznym warunkiem do osiągania takich efektów przez WOŚP jest organizowanie tak dużego widowiska medialnego? Reakcja na koniec spotkania wskazywała na to, że wypowiedzi gościa usatysfakcjonowały chyba wszystkich zebranych.
Kolejnym niezaplanowanym wcześniej etapem spotkania, ale bardzo miłym było zwiedzanie przez Jurka Owsiaka Wydziału Nauk Politycznych i uczestniczenie w dyskusjach ze studentami w studiach radiowym i telewizyjnym.
Wizyta zakończyła się pamiątkowych zdjęciem przed wejściem do wydziału, uściskiem dłoni, pozdrowieniami, a gdy gość odjechał wszyscy odczuli, że Jurek Owsiak to wspaniała i bardzo charyzmatyczna postać potrafiąca poderwać tłumy. Krótko mówiąc – człowiek orkiestra.

 

[Dariusz Sipowski]
do góry


01-02.03.2008

Finał VI edycji Olimpiady Wiedzu o Unii Europejskiej organizowanej pod hasłem: WSPÓLNA POLITYKA ZAGRANICZNA I BEZPIECZEŃSTWA.

Po szczegóły dotyczące Finału zapraszamy na stronę poświęconą Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej »